ako objednávať rastliny

English version   Slovenská verzia
spôsob objednávania
    Vaše objednávky zasielajte, prosím, formou bežného e-mailu na adresu objednávanie rastlín. Uvádzajte názov druhu, veľkosť rastliny (veľkostnú kategóriu uvedenú v tabuľke pri každej položke) a počet kusov rastlín či balení semien. Ďalej je vhodné uviesť spôsob dodania objednávky - osobný odber, alebo poštou na dobierku. A nezabúdajte, prosím, na adresu dodania objednávky i tel. číslo. Pokiaľ vo Vašej objednávke niečo nie je v poriadku (napr. ste objednali druh, ktorý práve nie je k dispozícii), posielame reakciu s návrhmi riešenia.

minimálna hodnota objednávky, poštovné,...
    Minimálna hodnota objednávky zasielanej poštou je 15 Euro. K cene objednávky pripočítavame aktuálnu cenu poštovného, podľa cenníka pošty. Krehké a veľké zásielky: balík na poštu do 2 kg + dobierka + 1. trieda + poistenie + "krehké" = 6,20 € (balík do ruky 7,20 € - v prípade záumu o túto službu to uveďte v objednávke). Malé zásielky: doporučená listová zásielka 4 €. Balné, podľa časovej náročnosti balenia: 3 - 6 € (najčastejšie 3 €). Vzhľadom k časovej zaneprázdnenosti neposielame poštou objednávky menšie ako 15 Euro. Ani pre zákazníkov nie je rentabilné platiť nezanedbateľne vysoké poštovné a balné pre menšie objednávky. Predaj rastlinného materiálu je pre nás nekomerčnou záležitosťou, je to takmer nerentabilná aktivita, slúžiaca skôr pre rozšírenie botanicky zaujímavých rastlín pre ľudí, ktorí o ne majú záujem. V prípade osobného odberu žiadne cenové limity nie sú. Ďakujeme za pochopenie.

objednávanie z Českej Republiky a zahraničia
    Objednávky do Českej republiky zasielame bežne na dobierku. Cena dobierkového poštovného pre malé balíky (s označením "krehké", 1. trieda) od 11 € (prepočet na Kč urobí pošta). Druhou možnosťou je platiť v českých korunách na český účet (uveďte v objednávke; cenu prepočítame na Kč aktuálnym kurzom ECB). Zásielku môžeme zaslať aj listovou formou (na vašu žiadosť a riziko - nedá sa označiť "krehké" ani poistiť; po platbe na účet, keďže to nejde dobierkou), kde je poštovné od 4,50 €.

    Objednávky zo zahraničia vzdialenejšieho ako Česká republika sa realizujú len po predchádzajúcej dohode a platbe vopred. Po odoslaní objednávky vám bude zaslaná cenová ponuka s potvrdením dostupnosti rastlín. Po úhrade bude zásielka expedovaná v pondelok nasledujúceho týždňa. Platiť môžete bankovým prevodom (odporúča sa), poštovým šekom, či prostredníctvom paypalu (pri platbe paypalom je k cene pripočítaný poplatok 3,9% + 0,35 Euro).

termín dodania
    Rastliny expedujeme zvyčajne začiatkom týždňa nasledujúceho po objednaní. Hneď po vyexpedovaní rastlín budete informovaní e-mailom. Odosiela sa (na 99%) v pondelok, rastliny dorazia najčastejšie v utorok - stredu. Väčšinu rastlín je možné posielať od mája do októbra, niektoré, najmä dreviny, iba vo vhodnom období (primerané počasie na jar alebo na jeseň). V zimnom období pri teplotách pod bodom mrazu rastliny poštou NEZASIELAME, iba vo výnimočných prípadoch, keď klient po dohode prevezme riziko spojené so zimnou prepravou na seba. Objednávky, ktoré prídu v zimnom období NEEVIDUJEME, keďže na jar, pred začiatkom sezóny, sa robí revízia ponuky. Semená a prezimovacie orgány je možné zaslať počas celého roka bez problémov, osobný odber rastlín je taktiež celoročne bezproblémový. Aktuálny stav predaja rastlín si môžete overiť tu.
osobný odber rastlín
    U niektorých rastlín (vzrastovo väčších) je možný iba osobný odber, ktorý všeobecne preferujeme. Pri položkách, ktoré nie sú vhodné na zasielanie poštou, je v tabuľke uvedená poznámka o osobnom odbere. Rastliny a semená je možné osobne prevziať v Partizánskom. Osobný odber je možný len po predchádzajúcej dohode (rastliny treba na export pripraviť).

rozvoz rastlín
    Občasne robievame dovoz rastlín, najčastejšie po trasách Partizánske-Bratislava, Partizánske-Banská Bystrica, Nitra, Martin... Bližšie info o dovoze rastlín tu. Z technických príčin je možné trasu naplánovať len krátko pred realizáciou, preto, pokiaľ máte o túto službu záujem, je potrebné kontrolovať vlákno na fóre často, prípadne sa, prosím, informujte mailom.

zľavy
    Pri odberoch väščieho množstva rastlín poskytujeme množstevné zľavy, konkrétne: nad 10 kusov rastliny jedného druhu (11 - 100 ks) - zľava 5 % z ceny konkrétneho druhu; nad 100 kusov rastliny jedného druhu (101 a viac ks) - zľava 10 % z ceny konkrétneho druhu. Členovia spoločností Darwiniana a SCPS majú nárok na zľavu 10 % z celkovej ceny objednaných mäsožravých rastlín bez množstevnej podmienky. Je však nutné, aby svoje členstvo zdôraznili v objednávke. Jednotlivé zľavy sa nesčítavajú.

ostatné poznámky
    Väčšinu rastlín zasielame voľnokorenných. Jedná sa najmä o mäsožravé rastliny (ale i mnohé iné), ktoré by v prípade ich expedovania s kvetináčom a substrátom dorazili poškodené. Počas vybavovania objednávky si preto, prosím, pripravte vhodné nádoby a substrát. Rastliny expedujeme v uzatvorených vreckách (s rašelinníkom). Podľa testov takto vydržia bez problémov 2 týždne a aj po mesiaci sú stále ešte živé.

    Predpokladá sa, že kupujúci vie, čo objednáva a má aspoň predstavu ako s rastlinným materiálom naložiť. Ak nie, mnoho potrebných informácií je uverejnených v našom časopise Plantae Journal a na našom fóre Plantae Forum. Údaje potrebné na správnu aklimatizáciu rastlín dostanete spolu s potvrdením odoslania objednávky a prípadnými poznámkami či ďalšími potrebnými radami, vyplývajúcimi z aktuálnej rastovej fázy objednaných druhov, do mailu. Pokiaľ ste potrebný údaj nenašli, neváhajte sa spýtať. Nemôžeme niesť a ani nenesieme zodpovednosť za nesprávne nakladanie s rastlinami na strane kupujúceho. Začiatočníkom odporúčame nevyberať druhy len podľa obrázkov, ale brať zreteľ aj na podmienky kultivácie druhov v súvislosti s vlastnými možnosťami.

    Niekedy nebýva k dispozícii jedinec garantovanej veľkosti, preto v takýchto prípadoch posielame viac menších jedincov konkrétneho druhu. Pokiaľ s takýmto prípadným riešením nesúhlasíte, uveďte to vo svojej objednávke. Pokiaľ preferujete menšie rastliny a nižšiu cenu, alebo rastliny väčšie a nevadí, ak budú mierne drahšie, uveďte k objednávke "chcem ušetriť / menšie rastliny" alebo "chcem väčšie rastliny / platím viac". Pošleme vám jedince mimo uvedeného veľkostného intervalu a dôjde k miernej úprave ceny, ale iba v prípade, že sa v kultúre takéto jedince nájdu.

    Pokiaľ ste v ponukovom zozname nenašli vami požadovaný druh, neváhajte a napíšte si oň. Je možné, že sa v zbierkovej kultúre (niekoľko stoviek položiek) vyskytne voľný jedinec, prípadne odnož alebo odrezok, ... Na požiadanie sme schopní zadovážiť takmer akúkoľvek rastlinu (samozrejme po dohode, cena v tomto prípade môže neúmerne vzrásť).

    V stĺpci Aktuálna dostupnosť je uvedený maximálny počet rastlín, koľko je z daného druhu momentálne k dispozícii. V prípade uvedenia znaku ∞ je rastlín dostatok. Neobjednávajte, prosím, druhy, pri ktorých je v tomto stĺpci uvedená hodnota nula. Tieto druhy momentálne nie sú k dispozícii, len sa do ponuky pripravujú.

súvisiace odkazy