ako objednávať rastliny

English version   Slovenská verzia
spôsob objednávania
    Vaše objednávky zasielajte, prosím, formou bežného e-mailu na adresu objednávanie rastlín. Uvádzajte názov druhu, veľkosť rastliny (veľkostnú kategóriu uvedenú v tabuľke pri každej položke) a počet kusov rastlín či balení semien. Ďalej je vhodné uviesť spôsob dodania objednávky - osobný odber, alebo poštou na dobierku. A nezabúdajte, prosím, na adresu dodania objednávky i tel. číslo. Pokiaľ vo Vašej objednávke niečo nie je v poriadku (napr. ste objednali druh, ktorý práve nie je k dispozícii), posielame reakciu s návrhmi riešenia.

minimálna hodnota objednávky, poštovné,...
    Minimálna hodnota objednávky zasielanej poštou je 20 €. K cene objednávky pripočítavame aktuálnu cenu poštovného, podľa cenníka pošty. Krehké a veľké zásielky: balík na poštu do 2 kg + poistenie + "krehké", po platbe na účet - 7 € / platba dobierkou - 8,30 € (balík do ruky 8 €, s dobierkou 9,20 € - v prípade záumu o túto službu to uveďte v objednávke). Malé zásielky: doporučená listová zásielka, platba na účet - 4 €. Balné, podľa časovej náročnosti balenia: 3 - 6 € (najčastejšie 3 €). Vzhľadom k časovej zaneprázdnenosti neposielame poštou objednávky menšie ako 20 €. Ani pre zákazníkov nie je rentabilné platiť nezanedbateľne vysoké poštovné a balné pre menšie objednávky. Predaj rastlinného materiálu je pre nás nekomerčnou záležitosťou, je to takmer nerentabilná aktivita, slúžiaca skôr pre rozšírenie botanicky zaujímavých rastlín pre ľudí, ktorí o ne majú záujem. V prípade osobného odberu žiadne cenové limity nie sú. Ďakujeme za pochopenie.

objednávanie z Českej Republiky a zahraničia
    Objednávky do Českej republiky zasielame bežne po platbe v českých korunách na český účet (cenu prepočítame na Kč aktuálnym kurzom ECB). Podľa obsahu zásielky / objednaných druhov navrhneme najvhodnejšiu formu zásielky: listová zásielka, kde je poštovné od 6,40 €, balík s označením "krehké" a poistením - 11 €. (+ balné - info vyššie.)

    Objednávky zo zahraničia vzdialenejšieho ako Česká republika sa realizujú len po predchádzajúcej dohode a platbe vopred. Po odoslaní objednávky vám bude zaslaná cenová ponuka s potvrdením dostupnosti rastlín. Po úhrade bude zásielka expedovaná v pondelok nasledujúceho týždňa. Platiť môžete bankovým prevodom (prípadne navrhnite inú, pre vás vhodnú možnosť, ak bankový prevod nie je možný).

termín dodania
    Rastliny expedujeme zvyčajne začiatkom týždňa nasledujúceho po objednaní. Hneď po vyexpedovaní rastlín budete informovaní e-mailom. Odosiela sa (na 99%) v pondelok, rastliny dorazia najčastejšie v utorok - stredu. Väčšinu rastlín je možné posielať od mája do októbra, niektoré, najmä dreviny, iba vo vhodnom období (primerané počasie na jar alebo na jeseň). V zimnom období pri teplotách pod bodom mrazu rastliny poštou NEZASIELAME, iba vo výnimočných prípadoch, keď klient po dohode prevezme riziko spojené so zimnou prepravou na seba. Objednávky, ktoré prídu v zimnom období NEEVIDUJEME, keďže na jar, pred začiatkom sezóny, sa robí revízia ponuky. Semená a prezimovacie orgány je možné zaslať počas celého roka bez problémov, osobný odber rastlín je taktiež celoročne bezproblémový. Aktuálny stav predaja rastlín si môžete overiť tu.
osobný odber rastlín
    U niektorých rastlín (vzrastovo väčších) je možný iba osobný odber, ktorý všeobecne preferujeme. Pri položkách, ktoré nie sú vhodné na zasielanie poštou, je v tabuľke uvedená poznámka o osobnom odbere. Rastliny a semená je možné osobne prevziať v Partizánskom. Osobný odber je možný len po predchádzajúcej dohode (rastliny treba na export pripraviť).

rozvoz rastlín
    Občasne robievame dovoz rastlín, najčastejšie po trasách Partizánske-Bratislava, Partizánske-Banská Bystrica, Nitra, Martin... Bližšie info o dovoze rastlín tu. Z technických príčin je možné trasu naplánovať len krátko pred realizáciou, preto, pokiaľ máte o túto službu záujem, je potrebné kontrolovať vlákno na fóre často, prípadne sa, prosím, informujte mailom.

zľavy
    Pri odberoch väščieho množstva rastlín poskytujeme množstevné zľavy, konkrétne: nad 10 kusov rastliny jedného druhu (11 - 100 ks) - zľava 5 % z ceny konkrétneho druhu; nad 100 kusov rastliny jedného druhu (101 a viac ks) - zľava 10 % z ceny konkrétneho druhu. Členovia spoločností Darwiniana a SCPS majú nárok na zľavu 10 % z celkovej ceny objednaných mäsožravých rastlín bez množstevnej podmienky. Je však nutné, aby svoje členstvo zdôraznili v objednávke. Jednotlivé zľavy sa nesčítavajú.

ostatné poznámky
    Väčšinu rastlín zasielame voľnokorenných. Jedná sa najmä o mäsožravé rastliny (ale i mnohé iné), ktoré by v prípade ich expedovania s kvetináčom a substrátom dorazili poškodené. Počas vybavovania objednávky si preto, prosím, pripravte vhodné nádoby a substrát. Rastliny expedujeme v uzatvorených vreckách (s rašelinníkom). Podľa testov takto vydržia bez problémov 2 týždne a aj po mesiaci sú stále ešte živé.

    Predpokladá sa, že kupujúci vie, čo objednáva a má aspoň predstavu ako s rastlinným materiálom naložiť. Ak nie, mnoho potrebných informácií je uverejnených v našom časopise Plantae Journal a na našom fóre Plantae Forum. Údaje potrebné na správnu aklimatizáciu rastlín dostanete spolu s potvrdením odoslania objednávky a prípadnými poznámkami či ďalšími potrebnými radami, vyplývajúcimi z aktuálnej rastovej fázy objednaných druhov, do mailu. Pokiaľ ste potrebný údaj nenašli, neváhajte sa spýtať. Nemôžeme niesť a ani nenesieme zodpovednosť za nesprávne nakladanie s rastlinami na strane kupujúceho. Začiatočníkom odporúčame nevyberať druhy len podľa obrázkov, ale brať zreteľ aj na podmienky kultivácie druhov v súvislosti s vlastnými možnosťami.

    Niekedy nebýva k dispozícii jedinec garantovanej veľkosti, preto v takýchto prípadoch posielame viac menších jedincov konkrétneho druhu. Pokiaľ s takýmto prípadným riešením nesúhlasíte, uveďte to vo svojej objednávke. Pokiaľ preferujete menšie rastliny a nižšiu cenu, alebo rastliny väčšie a nevadí, ak budú mierne drahšie, uveďte k objednávke "chcem ušetriť / menšie rastliny" alebo "chcem väčšie rastliny / platím viac". Pošleme vám jedince mimo uvedeného veľkostného intervalu a dôjde k miernej úprave ceny, ale iba v prípade, že sa v kultúre takéto jedince nájdu.

    Pokiaľ ste v ponukovom zozname nenašli vami požadovaný druh, neváhajte a napíšte si oň. Je možné, že sa v zbierkovej kultúre (niekoľko stoviek položiek) vyskytne voľný jedinec, prípadne odnož alebo odrezok, ... Na požiadanie sme schopní zadovážiť takmer akúkoľvek rastlinu (samozrejme po dohode, cena v tomto prípade môže neúmerne vzrásť).

    V stĺpci Aktuálna dostupnosť je uvedený maximálny počet rastlín, koľko je z daného druhu momentálne k dispozícii. V prípade uvedenia znaku ∞ je rastlín dostatok. Neobjednávajte, prosím, druhy, pri ktorých je v tomto stĺpci uvedená hodnota nula. Tieto druhy momentálne nie sú k dispozícii, len sa do ponuky pripravujú.

súvisiace odkazy